Pokud znáte podnikatele, určitě víte, že jsou podmínky, ve kterých tito žijí, často docela rozdílné. Jedni se třeba ani moc nepředřou, ale žijí si jako v pohádce, jiní si žijí také docela skvěle, ale přece jenom se kvůli tomu docela dost nadřou, a pak jsou tu i ti, kteří se třeba i snaží, ale výsledek v podobě bohatství jim to nepřináší. Inu, je tu mnoho nejrůznějších nejistot, je tu leccos, co se může vydařit stejně jako zkomplikovat, a tak se někdy jednoduše daří a někdy zase ne.
Dá se tomu nějak bránit? Dá se nějak zařídit, aby byli podnikatelé do jednoho vždycky úspěšní a bohatí? Často ne. Jsou rizika, která hrozí a kterým se prostě někdy nepodaří vyhnout. A když se něco nepovede, může se to podepsat i na finančních poměrech. A nakonec to může dojít až tak daleko, že je tím jediným, co podnikatele ještě dokáže zachránit, podnikatelská půjčka.
Je samozřejmé, že na půjčkách ještě nikdy nikdo z těch, kdo si je berou, nezbohatnul. Člověk tu sice dostane nějaké peníze, ale pak jich musí ještě víc vrátit, a je to tedy do jisté míry prodělečná záležitost. Ale na druhou stranu jsou půjčky často i prospěšné. Protože pomáhají financovat to, co nesnese odkladu, ale na co v dané chvíli vlastní peníze nejsou. A i to je často užitečné, protože kdo by neplatil, ten by se nemohl dočkat lepších zítřků, ani kdyby tyto byly už na dohled.
A tak se v případě podnikatelů berou někdy bankovní půjčky a někdy americká hypotéka bez dokládání příjmů. Každý podnikatel v nesnázích zváží, co je pro něj vhodné, na co dosáhne a co zvládne i splácet, a když pak dostane peníze, které může do svého byznysu vložit, může být optimistou. Protože překoná zlé časy a dočká se lepší budoucnosti. Je tedy jenom na každém z podnikatelů, jestli půjčku potřebuje a kterou si vybere. Ale je jisté, že jsou to právě nebankovní hypotéky, jež zachránily celou řadu podnikatelů, kterým by nikdo jinou půjčku nedal.